Zaburzenia odżywiania
Leczenie zaburzeń odżywiania wymaga profesjonalnej opieki doświadczonych specjalistów. Włączeni są w nie: psychiatra, psycholog, dietetyk, internista, czasem endokrynolog. Tym, co łączy poszczególne odmiany zaburzeń, mimo wielu różnic, są objawy zaburzenia łaknienia, występujące w skrajnej formie.
Psychoterapia zaburzeń odżywiania może objąć między innymi anoreksję, bulimię, jedzenie napadowe, zaburzenia związane z unikaniem przyjmowania pokarmów, łaknienie spaczone (zespół Pica), zespół nocnego jedzenia i inne nieokreślone zaburzenia odżywiania. Psychoterapia uwzględnia wszystkie inne problemy, w których niepożądane zachowania dotyczą jedzenia. Warto pamiętać, że osoba cierpiąca na zaburzenia odżywiania powinna być pod okiem zarówno psychoterapeuty, jak i internisty, aby na bieżąco monitorować stan zdrowia Pacjenta.
Na czym polega leczenie zaburzeń odżywiania?
Zła relacja z jedzeniem to wierzchołek góry lodowej. Żeby mówić o skutecznym leczeniu zaburzeń odżywiania należy sięgnąć głębiej. Konieczne jest poznanie emocji związanych z jedzeniem, poznanie osobowości pacjenta. Dlatego praca z osobą chorą na zaburzenia odżywiania wymaga zwykle wysiłku kilku specjalistów: psychiatry, psychoterapeuty, psychologa. Zaburzenia odżywiania wiążą się z zaburzeniami psychicznymi, zaburzeniami osobowości, zaburzeniami lękowymi.
W przypadku pacjentów z zaburzeniami odżywiania istotne jest zrozumienie głębszych przyczyn zaburzenia. Praca z pacjentem polega na budowaniu w nim motywacji do zmiany w podejściu do jedzenia, akceptacji tej zmiany, wskazaniu drogi wyjścia z kryzysu.
W przypadku zaburzeń odżywiania, praca nad duszą pacjenta jest często ważniejsza niż praca nad samą dietą.
Leczenie anoreksji i bulimii
Anoreksja, czyli jadłowstręt psychiczny, charakteryzuje się tym, że osoba cierpiąca na zaburzenia odmawia przyjmowania posiłków, tracąc na wadze. Można wyróżnić dwa rodzaje anoreksji. W pierwszym przypadku – zwłaszcza w krajach kultury zachodniej – osoby fanatycznie dążą do osiągnięcia szczupłej sylwetki, nawet pomimo bardzo niskiej wagi. W drugim przypadku osoba wpada w obsesyjną kontrolę własnego ciała i nie potrafi zmienić tego nawyku.
Z kolei bulimia, niezwykle poważne zaburzenie odżywiania, bardzo wyniszcza organizm. Charakteryzuje się napadami jedzenia i następujących po nich wymiotów. Do skutków zaburzeń należą: uszkodzone szkliwo zębów, poraniona śluzówka jamy ustnej, wzdęcia, zaburzenia cyklu miesięcznego, zawroty głowy. Proces leczenia – zarówno anoreksji, jak i bulimii – może być krótkoterminowy lub długoterminowy, w zależności od zaawansowania zaburzeń i poziomu zaangażowania Pacjenta.
Gdzie udać się na leczenie zaburzeń odżywiania w Łodzi?
Poszukują Państwo kompetentnego specjalisty w dziedzinie leczenia zaburzeń odżywiania w Łodzi? Zapraszamy do naszej poradni psychologiczno-psychiatrycznej PSYCHE, w której uzyskają Państwo profesjonalną pomoc oraz pełne wsparcie naszych doświadczonych psychoterapeutów. Nie leczymy Pacjentów według z góry ustalonego szablonu. Każdy plan psychoterapeutyczny opracowujemy, uwzględniając indywidualne potrzeby i wymagania Pacjenta. Nie działamy jednokierunkowo – każdy Pacjent dostaje od nas kompleksową opiekę i pomoc na wielu płaszczyznach. Mogą Państwo liczyć na pomoc naszych terapeutów specjalizujących się w leczeniu innych zaburzeń towarzyszących. Zajmujemy się np. leczeniem zaburzeń snu w Łodzi, które często towarzyszą anomaliom żywieniowym.
Metody leczenia zaburzeń odżywiania w Łodzi
Jakie stosujemy metody leczenia zaburzeń odżywiania w Łodzi? Specjalizujemy się w psychoterapii, którą uważamy za konieczną w leczeniu różnego typu zaburzeń, w tym zaburzeń odżywiania. Farmakologia leczy ciało, a psychoterapia uzdrawia duszę naszych Pacjentów i przywraca stan równowagi psychicznej oraz emocjonalnej. W naszej pracy wykorzystujemy między innym terapię psychodynamiczną, poznawczo-behawioralną, relaksacyjną, systemową czy też grupową.
Zapraszamy do naszej poradni PSYCHE znajdującej się w Łodzi – udzielamy pomocy każdemu Pacjentowi, niezależnie od wieku.