Jaka dieta taki nastrój
Coraz częściej czytam na postach, że siedząc w domu zaczynamy tyć. Jak zapewne wszyscy się domyślają przyczyną tego jest nie tylko brak ruchu, ale również stres i w konsekwencji większa skłonność do podjadania.
Pomyślałam sobie, że przydatne może być przypomnienie, jak ważna dla zdrowia, w tym psychicznego jest dieta. Skoro już siedzimy w domu i mamy więcej czasu, to spróbujmy to wykorzystać na zmiany przyzwyczajeń żywieniowych.
W ostatnim czasie prowadzono wiele badań wskazujących, że na utrzymanie naszego dobrostanu psychicznego ma wpływ to co zjadamy. A ten dobrostan jest nam teraz szczególnie potrzebny. Chroni nas m.in. przed obniżeniem odporności, zmniejsza podatność na zachorowania.
Wiemy już, że zmniejszenie stanu zapalnego, oraz działanie neuroprotekcyjne dają: nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 (znajdziemy je w rybach morskich, owocach morza, zielonych warzywach liściastych, orzechach włoskich, olejach), polifenole (większość roślin, owoców, nasiona, orzechy), L-teanina (liście zielonej herbaty i niektóre grzyby), witamina E (nasiona, orzechy, oleje z nich wytwarzane, kasza, oliwki, wiele warzyw i owoców, jaja, mleko i jego przetwory), karotenoidy (marchew, dynia, pomidory, pomarańcze, jak również zielonolistne warzywa).
Ważnymi dla zdrowia psychicznego są witaminy, głównie z grupy B (znajdziemy je w wielu produktach: orzechy, pestki, rośliny strączkowe, jaja, nabiał, drób, ryby, wątróbka, mięso). Witamina D – ważna szczególnie u małych dzieci. Tutaj wskazane jest korzystania z nasłoneczniania, co obecnie jest znacznie utrudnione. Możemy również korzystać z gotowych suplementów witaminowych.
Mikroelementy: magnez, cynk, wapń, żelazo mają również wpływ na nasze dobre samopoczucie.
Coraz większą wagę przywiązuje się do suplementacji prebiotycznej i probiotycznej. Prawidłowe funkcjonowanie naszego jelita, jego „szczelność”, zapobiega dostawaniu się niekorzystnych substancji do organizmu i wywoływaniu stanów zapalnych. Wpływa to również na nasze samopoczucie i zachowanie. Stwierdzono korzystny wpływ probiotyków w leczeniu depresji. Ponadto zmniejszają one skłonność do przybywania masy ciała.
W naturalny sposób źródło właściwej flory bakteryjnej znajdziemy w żywności fermentowanej.
Właściwe odżywianie się ma wpływ na prawidłowy rozwój mózgu i układu nerwowego począwszy od okresu płodowego. Dlatego zarówno u kobiet w ciąży jak i u dzieci zwracamy uwagę na dietę. Dostarczanie odpowiednich składników żywieniowych zmniejsza ryzyko pojawienia się zaburzeń emocjonalnych u dzieci. Działa również wspierająco na prawidłowy rozwój funkcji poznawczych.
Dietą najczęściej wskazywaną przez badaczy jest dieta śródziemnomorska. Dlatego to właśnie po nią w tym trudnym czasie należy sięgać.
Dieta typu zachodniego, wysokie spożycie białka i tłuszczu zwierzęcego, duża ilość cukrów, produktów wysokoprzetworzonych jest dietą dla nas niekorzystną. Wpływa na przyrost masy ciała, nieprawidłową pracę jelit, zwiększa ryzyko stanów zapalnych, a tym samym pogorszeniu nastroju.
Życzę udanych działań kulinarnych. Buon appetito :)
Katarzyna Pycio