Czym psycholog różni się od psychiatry?
Obecnie coraz częściej i głośniej mówi się o zdrowiu psychicznym. Szukanie pomocy w sytuacjach ciężkich i przytłaczających powoli przestaje być tematem tabu, a osoby korzystające z porad psychologa czy psychiatry przestają uznawać to za swoją słabość. Mimo ciągłego wzrostu świadomości na temat zdrowia psychicznego i konieczności dbania o ten aspekt życia nadal wiele osób nie rozróżnia psychiatrów i psychologów. Chociaż oba te zawody mają za zadanie wspierać zdrowie psychiczne, to jednak opierają się na różnych podstawach.
CZYM PSYCHIATRA RÓŻNI SIĘ OD PSYCHOLOGA?
Lekarz psychiatra jest osobą, która ukończyła studia medyczne i specjalizację z psychiatrii. Ma on wiedzę na temat anatomii człowieka, funkcjonowania jego organizmu, wszystkich układów oraz mózgu. Do głównych zadań psychiatry należy diagnozowanie zaburzeń psychicznych. Jeżeli występuje taka potrzeba, psychiatra może wypisać receptę na odpowiednie leki. Warto wiedzieć, że lekarze innej specjalizacji nie mogą wypisywać recept na leki stosowane w psychiatrii.
Psycholog jest osobą, która ukończyła pięcioletnie studia magisterskie na kierunku psychologia. Ma on kwalifikacje oraz umiejętności pozwalające mu na wykonywanie testów psychologicznych. Psycholog może odbywać dodatkowe szkolenia i kursy, dzięki którym może wyspecjalizować się w danej dziedzinie. Ten specjalista podczas swojej pracy zajmuje się diagnozowaniem zdrowia oraz zaburzeń psychicznych, jednak nie jest on lekarzem. Psycholog analizuje również uwarunkowania biologiczno-psychologiczne, które oprócz leczenia od psychiatry mogą wymagać psychoterapii przeprowadzanej przez psychoterapeutę.
W wielu przypadkach psychologowie i psychiatrzy ściśle ze sobą współpracują, dzięki czemu leczenie jest bardziej efektywne i stosunkowo szybko przynosi zauważalne efekty. Holistyczne podejście do osoby zmagającej się z problemami natury psychicznej pomaga jej przejść przez proces leczenia i zrozumieć zachodzące procesy.